Kinek érdemes egyéni vállalkozást indítania?
Mindenki számára ideális lehet, ha szeretnének a saját lábukra állni és kipróbálni magukat az üzleti világban maguk főnökeként, azonban nem adnák fel az egész életüket emiatt, vagy nem csak ezzel szeretnének foglalkozni. Lehetünk egyéni vállalkozók másodállásban is. A másodállású egyéni vállalkozás lehetősége azok számára ajánlott, akik főállású munkájuk mellett mellékesen szeretnének a vállalkozásukkal foglalkozni. Ennek feltétele, hogy legalább 36 órás heti munkaidőben dolgozzunk, vagy nappali tagozaton tanulunk közép- vagy felsőfokú tanulmányokat. Másodállású vállalkozóként nem vagyunk kötelesek járulékok fizetésére.
Érdemes lehet, akkor is az egyéni vállalkozói formát választanunk, ha tevékenységünk szezonális vagy időszakosan ingadozó, ugyanis ebben a cég formában megengedett a tevékenység szüneteltetése más vállalkozási formákkal szemben. Miért jó ez? A szüneteltetés alatt nem kell járulékokat fizetnünk a vállalatok után.
Azonban számos feltétellel kell szembesülnünk, ha egyéni vállalkozást szeretnénk indítani. NÉzzük is meg mi kell hozzá!
Egyéni vállalkozás indításának feltételei:
• Külföldi állampolgárként szükséged van tartózkodási engedélyre
• 18 év alatti személy nem indíthat vállalkozást
• Bizonyos büntetett előítélet is korlátozó: az egy évet meghaladó szabadságvesztés gazdasági, vagyon elleni vagy közélet tisztasága elleni bűncselekmény elkövetése esetén
• Egyszerre csak egy egyéni vállalkozói jogviszonyod lehet
• Nem lehetsz más egyéni vállalkozás tagja vagy gazdasági társaság korlátlanul felelős tagja
Egyéni vállalkozás indításához szükséges bizonyos szervekhez bejelentkezned és bizonyos kérvényeket leadnod. Erről a Hogyan indítsak vállalkozást című cikkemben bővebben olvashatsz. Az elsődleges bejelentéshez, ami a vállalkozó székhelye szerinti illetékes okmányirodában kell végbe menjen, az Ügyfélkapus regisztráció. A regisztrációhoz szükséges egy formanyomtatványt kitöltened, amihez tudnod kell a Önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke (ÖVTJ) szerinti kódját és azt, hogy adott tevékenység bejelentés és engedély köteles-e, illetve képesítéshez kötött-e.
Tevékenység szerint ki nem lehet egyéni vállalkozó?
• Őstermelő
• Szolgáltató állatorvos
• Ügyvéd
• Szabadalmi ügyvivő
• Közjegyző
• Önálló bírósági végrehajtó
Amennyiben a tevékenység, amit vállalkozásunk számára választottunk képesítéshez kötött, akkor csakis abban az esetben választhatjuk, ha vagy saját magunk személyesen vagy egy a tevékenység folytatásában személyesen résztvevő alkalmazott rendelkezik a tevékenységhez igazodó képesítéssel.
Az egyéni vállalkozás tevékenységét csak abban az esetben indíthatjuk meg, ha megkaptuk az igazolást a nyilvántartásba helyezésről. Maga a bejelentés és a nyilvántartásba helyezés díjmentes, és 2020 óta vállalkozói igazolványt is ingyenesen igényelhetünk bármely kormányablakban.